18 Nisan 5 Yıldızlı 15 Gün

15 GÜN 14 GECE

  • Gidiş : 18.04.2024 İstanbul-Medine
  • Ara Geçiş : 21.04.2024 Medine - Mekke
  • Dönüş : 02.05.2024 Mekke-İstanbul
2'Lİ 2275 $
3'LÜ 2100 $
4'LÜ 1975 $

Medine Oteli
Bosphorus - Waqf Safi

Otel Mesafesi:
cruise

Mekke Oteli
Anjum Hotel

Otel Mesafesi:
cruise

İKLİM TURİZM

15 Gün–14 Gece Örnek Umre Tur Programı

 

HAVAYOLU                 : Suudi Arabistan Havayolları

HAVAALANI               : İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali

KONAKLAMA             : Mekke 11 gece, Medine 3 gece

 

PROGRAM

 

1.GÜN:

* İstanbul Havalimanı Dış hatlar Gidiş terminalinde İKLİM TURİZM kontuarı önünde uçuştan 3 saat önce buluşma. Pasaport, bilet ve kimlik kartlarının dağıtılmasından sonra; Medine’ye hareket için çekin işlemlerinin yapılması, boardinglerin alınması, bagajların teslimi. Polis işlemlerinden sonra uçağa binilerek, Medine-i Münevvere’ye hareket. Medine havalimanında temsilcimiz tarafından karşılanarak otellere yerleşmek üzere hareket. Medine’ye varışta Medine Temsilcimiz tarafından karşılanarak otele yerleşilir.  Sonra topluca Ravza-ı Mutahhara ‘ya Peygamber Efendimiz’i (s.a.v) ziyarete gidilecektir.

 

2.GÜN  : Sabah namazının ardından Yeşil kubbe karşısında toplanılarak Cennet-ül Baki ziyaret edilir.

 

3.GÜN : Medine gezi ve ziyaretleri yapılır. Başlıca ziyaret yerleri şunlardır. Cennet –ül Baki, Kuba Mescidi, Yedi

Mescitler, Uhud Şehitliği, Kıbleteyn Mescidi

 

4.GÜN  : Mekke’ye gidilmek üzere hazırlık yapılır. Mekke temsilcimiz tarafından karşılanarak otellere yerleşilir. Bir müddet dinlenmenin ardından Umre yapmak üzere topluca Kâbe’nin selamlanması ve umreye başlama.

 

5.GÜN : Mekke yürüme ziyaretleri yapılır. Cennet-ül Mualla, Cin Mescidi, Peygamber Efendimizin Doğduğu Ev

 

6.GÜN : Mekke ziyaretleri yapılır. Ziyaret yerleri şunlardır. Sevr Dağı, Hira Dağı, Arafat, Müzdelife, Mina

 

7.GÜN : Hudeybiye Umresi için hazırlık yapılır. Hudeybiye ziyaret edilip ihrama girilir. Mekke’ye dönülüp umre yapılır.

 

8.GÜN : Serbest ibadet zamanıdır. Kâbe’de bol bol tavaf yapılıp, namaz kılınabilir. Toplu Tavaf Programına katılım sağlanabilir.

 

9.GÜN: Serbest ibadet zamanıdır. Kâbe’de bol bol tavaf yapılıp, namaz kılınabilir. Toplu Tavaf Programına katılım sağlanabilir.

 

10.GÜN: Serbest ibadet zamanıdır. Kâbe’de bol bol tavaf yapılıp, namaz kılınabilir. Toplu Tavaf Programına katılım sağlanabilir.

 

11.GÜN: Curane Umresi için hazırlık yapılır. Curane ziyaret edilip ihrama girilir. Mekke’ye dönülüp umre

 

12.GÜN: Serbest ibadet zamanıdır. Kâbe’de bol bol tavaf yapılıp, namaz kılınabilir. Toplu Tavaf Programına katılım sağlanabilir.

 

13.GÜN: Serbest ibadet zamanıdır. Kâbe’de bol bol tavaf yapılıp, namaz kılınabilir. Toplu Tavaf Programına katılım sağlanabilir.

 

14.GÜN: Serbest ibadet zamanıdır. Kâbe’de bol bol tavaf yapılıp, namaz kılınabilir. Toplu Tavaf Programına katılım sağlanabilir.


15.GÜN: Veda Tavafı yapılır. Türkiye’ye dönüş için Cidde havalimanına hareket edilir.

 


SUUDİ ARABİSTAN TEMSİLCİSİ            : KÜRŞAT ELMACI             00966 545 795 688

 

Not: Tur Rehberi Yukarıdaki Program İçeriği Aynı Kalmak Şartı ile Programı Değiştirebilir.

1
İstanbul
2
Medine
3
Mekke
4
İstanbul
  3 Taksit 6 Taksit 9 Taksit

$ 834,17 X 3

Toplam: $2502,50

$ 436,04 X 6

Toplam: $2616,25

• Hava yollarında farklı bir fiyat artışı olursa fiyatlarımıza yansıtılacaktır.

• Vize işlemlerine başlanması o kişinin kesin gideceği anlamına gelmez. Konsolosluklar vize vermede sakıncalı gördüğü kişilere vize vermeyebilir. Bundan İKLİM TURİZM sorumlu tutulamaz.

• Hava yollarındaki rötar ve bagaj kaybı gibi aksaklıklardan tamamen ilgili hava yolu sorumludur.
İKLİM TURİZM bu gibi durumlarda sorumlu tutulamaz.

• Gruplara isteğe bağlı özel program yapılır.

• Evraklar hareket tarihinden en az 20 gün önce acentamıza teslim edilmelidir.

• Uçağın hareket saatinden 3 saat önce havaalanında bulunulması gerekir.

• Uçaklarda kişi başı bagaj hakkı 30 kg.dır. Havayolları her fazla kilo için yolcudan 10/20 €  talep etmektedir.

• İKLİM TURİZM ihbar etmeksizin fiyatları değiştirebilir.

• Fiyatlarımız Dolar biriminden hesaplanmış olup, istenildiği takdirde o günkü TCMB kurundan TL karşılığı hesaplanarak işlem yapılabilir.
UMRE VE HAC YOLCUSUNA TAVSİYELER
 
İklim değişikliği olacağından, pamuklu ve mevsimlik kıyafetler alınmalı, yelek, ceket, hırka ve şal gibi giysiler bulundurulmalıdır. Kolay giyilen, rahat, ortopedik terlik veya ayakkabılar, mermerde kaymayacak, tabanı kalın, merserize çoraplar vb. tercih edilmelidir. Sürekli kullanılan ilaçlar reçete veya sağlık karnesinde yazılı olmalı ve birlikte götürülmelidir.
Yurtdışına çıkış tahdidi hususunda (vergi borcu, maliye vs.) gerekli kontroller önceden yaptırılmalıdır. Umre programınızın tümünde pasaportlarınız yetkililerde bulunacağından resmi makamlarca tanınacağınız geçerli kimlik, havaalanında sizlere vereceğimiz kimlik kartınızdır. Türkiye’ye dönünceye kadar hiçbir zaman kimlik kartınızı üzerinizden çıkartmayınız. Uçağa verilecek valiz ve çantalara, verilen bagaj etiketleri Ad-Soyad yazılı olarak mutlaka takılmalıdır.
Yurtdışı Çıkış Harcı internet bankacılığı üzerinden yatırılabileceği gibi, havalimanlarında otomatlardan da yatırılabilecektir.
 
GENEL ZİYARETLER: Tüm ziyaretler ilk olarak grup halinde gerçekleşecektir. Sizlere bildirilen saatlere lütfen riayet ediniz. Çünkü mazeretsiz beklemeler yapılmamaktadır. Ziyaretlerden tam ve doğru istifade edebilmek için istirahat edilmiş ve uyku alınmış bir şekilde ziyaretlere katılınmalıdır. Ziyaret yerlerinde ibadete öncelik vermeli, toplu seyahat kültürünün ve kul hakkı şuurunun gereği olarak alışveriş ile vakit kaybedilmemeli ve araçtaki diğer misafirler bekletilmemelidir. (Ziyaret yerlerindeki tüm hediyelikleri otellerinizin yakınında bulabilirsiniz.)
 
ÖZEL ZİYARETLER: Grup halinde toplu yapılan programlar haricindeki serbest zaman dilimlerinde Medine’de Mescidi Nebi, Mekke’de Mescidi Haram haricinde bir yere gidilecekse mutlaka grup sorumlusuna bilgi vermeli, otelden ayrıldığınızda mutlaka cep telefonunuzu yanınızda bulundurmalısınız. Firmamız Nur Dağı ve Sevr Dağı’ndaki mağaralara çıkartmamaktadır. Buraları ziyaret etmek isteyen misafirlerimiz, Mekke temsilcilerimizle irtibata geçip ek programlar planlayabilirler. Yaşlı ve kalp, şeker, tansiyon rahatsızlıkları olan misafirlerimizin bu ziyaretlere katılmaması gereklidir.
 
BAGAJ: Türk Havayolları’nda, her yetişkin yolcunun gidiş ve dönüşte en fazla iki parçayı geçmeyecek şekilde toplam 30 kg. bagaja verme 8 kg kabine alma hakkı vardır.
Suudi Arabistan Havayolları’nda, her yetişkin yolcunun gidiş ve dönüşte en fazla iki parçayı geçmeyecek, yine parçalardan biri de 23 kg’ı geçmeyecek şekilde toplan 46 kg bagaja verme, 8 kg kabine alma hakkı vardır.
Şirketimiz tarafından verilecek 5 lt’lik zemzem kilo haklarına dahil değildir. Fazla kilolar için kg başına yaklaşık 50 Suudi Arabistan Riyali talep edilmektedir.
 
İBADET: Mescid-i Nebevî ve Mescid-i Haram’da (Kabe) farz namazlardan sonra ülkemizdeki gibi müezzinler eşliğinde toplu tesbihat ve dua yapılmamaktadır.
 
Ezanların peşinden (akşam namazı hariç) yaklaşık 10-15 dakika kadar farz namaza durmak için cemaati katılımı beklenir.
 
Namazlardan sonra genellikle cenaze namazı kılındığından son sünnetlere hemen kalkmayıp, cenaze namazı kılmak daha uygun olur. (Cenaze namazını bilmeyenlerin öğrenmelerinde fayda vardır.)
 
Sabaha yakın iki ezan okunmaktadır. Birincisi, sabah imsaktan önce teheccüd/sahur ezanı; ikincisi, imsak vaktinde sabah ezanı.
 
Kâbe’de genellikle cuma günleri sabah namazlarında secde ayeti okunarak namaz içinde tilavet secdesi yapılır. Tekrardan namazda kalınan yerden devam edilir.
 
Perşembe günleri öğleden sonra cuma günü akşamına kadar Suudi Arabistan’ın resmi tatil günü olduğu ve halkın yoğun iştiraki gerçekleştiğinden harem (Kâbe ya da Mescid-i Nebevî) kalabalık olmaktadır.
 
Özellikle cuma günleri cuma namazı için Harem’de uygun bir yer bulabilmek için erken saatlerden itibaren Kâbe’ye intikal edilmelidir. (Bayanlar genelde ülkemizde cuma namazı kılmadıkları için yolculuk öncesinde cuma namazının kılınışını öğrenmelerinde fayda vardır.)
 
Mescid-i Nebi ve Mescid-i Haram 24 saat açıktır. Ravza Ziyaretleri için gruplara 1 kere hak tanınmaktadır. Firmamız Cennet Bahçesi ziyareti randevuların alınabilmesi için üstün bir gayret ortaya koymaktadır. Bütün misafirlerimizin ziyaretlerinin tamamlanması için, programlarımızda ilan edilen vakitlerde belirlenen noktalarda hazır bulunulması gereklidir.
Mescid içindeki Suudi görevliler, ziyaretçileri sırayla ziyarete almaktadır. İzdihamı önlemek için uzun beklemeler olabilmektedir. Görevlilerin yönlendirmelerine dikkat edilmelidir.
İLETİŞİM: Telefon ve internet bağlantınız için kendi operatörünüzün yurtdışında sağladığı imkânları ve Suudi Arabistan’dan temin edilecek hatları karşılaştırarak hangi ülkenin hattını kullanmanızın daha cazip olacağını kontrol edebilirsiniz. Otellerde ücretsiz WiFi hizmeti bulunmaktadır.
 
İHRAM: Önce Medine’ye gidildiğinde ihram giyilmeyecek, umre yapılmayacaktır. İhramınızı bavulunuzda bulundurabilirsiniz ve tavsiye edilen ferah kıyafetler giyebilirsiniz. Önce Mekke’ye gidildiğinde havalimanında görevli hoca efendiler ve şirket görevlileri nezaretinde ihramlar giyilecektir.
 
KAMERA: Büyük boyutlu, profesyonel kameralar havalimanında ve Harem bölgelerinde sorun çıkarabilir. Cep telefonunuzun kamerasını Efendimizi ziyaret hariç kullanabilirsiniz.
 
DÖVİZ: Yanınızda TL yerinde 2-3 gün idare edecek miktarda Suudi Arabistan riyali almanız, geri kalan harcamalarınız için de yanınızda dolar götürüp otelinizin yakınlarında bulunan resmi dövizcilerden (sarraf) Dolar’ı ($) Riyal’e (SAR) çevirmeniz tavsiye edilir. Birçok resmi noktada dövizci bulunmaktadır. Dolar/Riyal kuru 3.72-3.74 arasında değişmektedir.
 
REHBERLERİMİZ: Gerek Medine’de ve gerekse Mekke’de size eşlik edecek dini rehberiniz ve teknik görevliniz bulunmaktadır. Kendilerinin telefon bilgileri sizlere verilecek olan kimlik kartlarının arkasında bulunmaktadır. Lütfen telefonunuza kaydediniz. Özel durumlarınızda ve ihtiyaçlarınızda 7/24 bu telefonlar ile görevlilerimize ulaşabilirsiniz.
 
YEMEK SAATLERİ: Otellerde yemek saatleri ve içeriği değişmekle birlikte sabah kahvaltı saat: 06.00-09.30 arası, öğlen yemeği saat: 13:00-15:00 arası, akşam yemeği saat: 18.00-22.00 arasıdır. Oteliniz tarafından yapılabilecek olası saat değişiklikleri bilahare bildirilecektir.
 
KONAKLAMA: Odalardaki konaklama şekli siz veya sizin vekaletinizle şirketimizle görüşme yapan kişiler tarafından planlanmıştır. Oda içi buzdolabındakiler ekstra olup fiyatlara dahil değildir. Oda içi arama: Arkadaşınızın oda numarasını otel görevlimizden öğreneceğiniz ön kod numarası ile arayabilmektesiniz.
 
KARGO: Resmi olarak yalnızca Diyanet-PTT Kargo hizmeti bulunmakta olup, mağduriyet yaşamamak için bunlar haricinde kargo hizmeti verdiğini iddia eden yerlerden uzak durulmalıdır. Kişi başı size takdim edeceğimiz zemzem bidonu haricinde zemzem götürme hakkınız bulunmamaktadır. Kilo aşımına riayet edeceğinizi umuyoruz.
 
PROGRAM VE TRANSFER İÇERİKLERİ: Suud’lu makamlarca bazı transfer, intikal ve prosedür işlemleri hassasiyet göstermektedir. Bu sebeple görevlilerimizin tavsiye ve direktiflerince hareket etmeniz ve belirtilen buluşma zamanlarına uymanız programınızın sıhhati açısından önemlidir. Son olarak, özel durumlarda görevlilerin belirlemeleri esas alınacaktır.

EFENDİMİZ (S.A.V)`IN ZİYARET VE MESCİD ADABI
Mescid-i Nebevi`ye ilk giden kimse evvela gusül abdesti almalıdır. Temiz elbiseler giyerek güzel kokular sürünmelidir. Sükûnet ve vakarla Mescid`e sağ ayağı ile dua ve salavatlarla girmelidir.
 
Mescid`e girdikten sonra mümkünse ve kerahat vakti değilse iki rekât "Tahiyyat-ül Mescid namazı” kılar. Aslında bu namazın her mescide girildiğinde kılınması müstehaptır. Sonra Peygamber (s.a.v)`ın Kabr-i Şerîfinin karşısına gider. Kabirlerin bulunduğu istikamete yüzünü çevirir ve “es-Selâmü aleyke yâ seyyidî yâ Resûlellah, es-selâmü aleyke yâ nebiyyallah…” diye selam verir. Sâlık verilen selamları arz eder. Sonra selamı Hz.Ebubekir (r.a)`e sonra da Hz.Ömer (r.a)`e selâm verir ardından kemâl-i edeple huzurdan ayrılır.

KISA TAVSİYELER

* İhramlı iken uçakta kolonyalı mendil kullanmamaya dikkat ediniz.
* Transfer ve gezilerinizde aceleci olmayınız.
* Hizmetinizdeki rehberlere yolculuk boyunca yardımcı olunuz, dikkatle dinleyiniz.
* Kusurlu ve hatalı insanlar göreceksiniz, onları anlayışla karşılayınız.
* Sıhhatinize dikkat ediniz. Ağır yağlı ve kızarmış yiyecekler yemeyiniz.
* Hac-Umre rehber kitapçığınızı okuyunuz ve Umre ile ilgili açık kaynaklardan tavsiye videoları seyrediniz.
* Bol bol zemzem içiniz.
* Giydiğiniz elbiselerin ter emen ve sıcağı fazla geçirmeyen pamuklu ve keten cinsinden beyaz elbiseler olmasına dikkat ediniz. Medine, sabah ve akşamları rüzgarlı olduğundan hırka almanız tavsiye olunur.
* Sık sık duş almak hem ibadetlerinizin sevabını arttırır, hem daha temiz sağlıklı olmanızı sağlar.
* Üzerinizde fazla para ile dolaşmayınız. Bu konuda Mekke ve Medine temsilcilerimizden bilgi alınız.
* Tavaf ve say esnasında kimseyi itip, kakarak incitmeyiniz.
* Hacer-ül Esved`i öpebilmek için başkalarına zarar vermeyiniz.
* Yanınıza fazla yük almayınız. Kendinizi lüzumsuz eşyaları taşımak zorunda bırakmayınız. Size en çok lazım olabilecek şeyleri önceden belirleyiniz.
* El çantanıza kesici alet, oyuncak silah ve metal eşya koymayınız.
* Para olarak Dolar ve Riyal götürebilirsiniz. Bozuk paraya çok ihtiyacınız olacaktır.  Alışverişler hariç yolculuk süresince günlük 10$ - 20 $ arası yeterlidir.
* Ülkeye döndüğünüzde Hac ve Umre yapanın olgunluğunu her halinizle ispat ediniz.
* Hac ve Umre yolcuları bulunduğu bölgenin örnek insanı olmak durumundadır. Siz de örnek olunuz.
* Problemlerinizi mutlaka rehberlerinize ulaştırınız. Aceleci olmayınız.
* Mekke ve Medine`de kaldığınız otelin kartını mutlaka üzerinizde taşıyınız.
 
YANINIZDA GÖTÜRÜBİLECEĞİNİZ EŞYALARDAN BAZILARI
 
* İhram seti (erkekler için)
* Tesettüre uygun kıyafetler (hanımlar için)
* Havlu, terlik (ortopedik tavsiye olunur)
* Kokusuz sabun, şampuan, kulak pamuğu,
* Misvak veya diş fırçası ve macun,
* Yeterli miktarda iç çamaşırı,
* Yeterli miktarda iklime uygun pantolon, gömlek, çorap,
* Şemsiye, güneş gözlüğü, toz maskesi,
* İğne, iplik küçük bir makas, tırnak makası, ayna, tarak,
* Her zaman ihtiyaç duyduğunuz şahsi ihtiyaçlarınız,
* Yaşlılar ve hastalar için portatif sandalye,
 
TIBBÎ TAVSİYELER
 
Hac ve Umre yolculuğuna hazırlanırken tansiyon, kalp, şeker vb. rahatsızlıkları bulunan yolcularımız mûtad olarak kullandıkları ilaçlarını yolculuk boyunca yetecek miktarda mutlaka almalıdırlar. İlaçlarınızı tek bir çantaya koymayıp el çantanıza en az 3 günlük ilaçlarınızı ayırmanızı tavsiye ederiz.
 
Fazla soğuk içeceklerden ve klima cihazlarını gereğinden fazla çalıştırmaktan sakınarak umre süresince sıkça görülen üst sonulum yolu enfeksiyonlarından korunmanız önemle tavsiye edilir.

Hac ve umre süresi içinde veya süresince yolcularımızı bekleyen en büyük tehlike güneş çarpmasıdır. Bu nedenle yolcularımız görevlilerin bu konudaki uyarılarına titizlikle uymalı, gündüz saat 10.00-17.00 arası güneşte kalmamalıdırlar.