Oda Tercihli Hac

32 GÜN 31 GECE

  • Gidiş : 20.05.2024 İstanbul-Medine
  • Dönüş : 20.06.2024 Mekke-İstanbul
2'Lİ 28500 SAR

7600 $

3'LÜ 26500 SAR

7065 $

4'LÜ 24500 SAR

6535 $

Medine Oteli
Ekonomik Oteller

Otel Mesafesi:
cruise

Mekke Oteli
Ekonomik Oteller

Otel Mesafesi:
cruise
 


 

Hac Nedir?

Hac sözlükte; hürmete değer makamları ziyaret etmek anlamına gelmektedir. İslam dininde ise: “Arafat’ta, özel vaktinde bir miktar durmakt ve Kâbe-i Muazzama’yı usulünce tavaf ederek ziyaret etmektir.  Hac yapan kimseye Hâcc (Hacı) denir. Bunun çoğulu “Hüccac”dır.İslam’ın beş temel şartından biri olan hac, gücü yeten herkese farz kılınmıştır.

Yüce Allah şöyle buyurmuştur:
 

وَلِلّٰهِ عَلَى النَّاسِ حِجُّ الْبَيْتِ مَنِ اسْتَطَاعَ اِلَيْهِ سَبٖيلًا

“Ona varmaya gücü yeten kimsenin Kâbe’yi tavaf etmesi Allah’ın insanlar üzerindeki hakkıdır.” [Al-i İmran 97]
 

Hz. Rasûlullah [sallallahu aleyhi vesellem] şöyle buyurmuştur:
 

بُنِىَ الإِسْلاَمُ عَلَى خَمْسٍ شَهَادَةِ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَأَنَّ مُحَمَّدًا رَسُولُ اللَّهِ، وَإِقَامِ الصَّلاَةِ ، وَإِيتَاءِ الزَّكَاةِ ، وَصَوْمِ رَمَضَانَ ، وَالْحَجِّ

“İslam beş temel esas üzere kurulmuştur. Allah’tan başka ilah bulunmadığına ve Hz. Muhammed’in [sallallahu aleyhi vesellem] O’nun elçisi olduğuna şahitlik etmek, namazı dosdoğru kılmak, zekâtı vermek, Ramazan orucu tutmaktır ve hac yapmak.” [Buhari, Müslim]
 

Efendimiz [sallallahu aleyhi vesellem]; hac ibadeti hem mal hem de bedenen yapılan bir ibadet olduğu için acele davranmamız gerektiğini ifade etmiştir.  Nitekim İbn Abbas [radiyallahu anh] anlatmıştır:
 

“Rasûlullah [sallallahu aleyhi vesellem] buyurdular ki:“Kim hac yapmak isterse acele etsin. Çünkü olur ki insan hastalanır (bineği) kaybolur, (gitmeye mani) bir iş zuhur eder.” [Ahmed, İbn Mace]
 

Müzdelife Vakfesi

Müzdelife bölgesi, Arafat ile Mina arasında kalmaktadır. Henüz hac ibadetlerini tamamlamamış olan hacı adayları, bayram gecesini burada geçirmekte yatsı vaktinde; akşam ve yatsı namazlarını birleştirerek Cem-i Te’hir’le kılınmaktadır. Burada; şeytan taşlamak için nohut büyüklüğünde 49 adet taş toplanır. Sabah namazı erkenden kılınır ve ayakta kıbleye karşı dönülerek vakfe duası yapılır.

“Arafat’tan ayrılıp (sel gibi Müzdelife’ye) akın ettiğinizde Meş’ar-i Haram’da Allah’ı zikredin.” (Bakara, 198) ayetine uyularak Müzdelife Vakfesi tamamlanır.

Şeytan Taşlama

Hac mevsiminde Mina’da Kurban Bayramı’nın birinci, ikinci ve üçüncü günlerinde Aka’be Cemresi, Küçük Cemre ve Orta Cemre olmak üzere üç şekilde şeytan taşlanır. Şeytan taşlamak, haccın vaciplerindendir. Günümüzde şeytan taşlama temsili olarak insanlığın ortak düşmanı şeytanı taşlayıp telin etmektir. Bu lanetleme, atamız Hz. İbrahim’in dininden bizlere miras kalmıştır. Kabe yapılıp tamamlanınca, Cebrail [aleyhisselam], Hz. İbrahim’e [aleyhisselam] gelip:

“Onu tavaf et!” dedi. Hz. İbrahim ve Hz. İsmail [aleyhisselam], her tavafta Hacerü’l-Esved’i, isti¬lâm etmek suretiyle Kabe’yi, yedi kere tavaf ettiler. Makam-ı İbrahim’in arkasında iki rekât namaz kıldılar. Cebrail [aleyhisselam]; Safa ile Merve, Mina, Müzdelife ve Arafat’ta yapılacak hac amellerinin hepsini onlara gösterdi ve öğretti. Aka’be Cemresi’ne vardıkları zaman, orada onlara şeytan göründü.

Cebrail [aleyhisselam], Hz. İbrahim’e [aleyhisselam]:

“Tekbir getir (Bismillahi Allahu Ekber) ve ona taş at!” dedi. Hz. İbrahim [aleyhisselam], yedi taşı tek tek ve her birinde de tekbir getirerek şeytana taş attı. Bunun üzerine şeytan kayboldu.  Sonra şeytan, orta Cemre’de göründü. Cebrail [aleyhisselam]:

“Tekbir getir (Bismillahi Allahu Ekber) ve ona taş at!” dedi. Hz. İbrahim [aleyhisselam], yine yedi taşı tek tek ve her birinde de tekbir getirerek taş attı. Melun şeytan yine kayboldu. Ancak, bu defa en son Cemre’de, göründü.

Cebrail [aleyhisselam], Hz. İbrahim’e [aleyhisselam]:

“Tekbir getir (Bismillahi Allahu Ekber) ve ona taş at!” dedi.  Hz. İbrahim [aleyhisselam], yedi tekbirle ona yedi taş daha attı. Şeytan bir daha çıkmamak üzere kayboldu.

Peygamber Efendimiz [sallallahu aleyhi vesellem] şöyle buyurmuşlardır:

“Beytullah’ın çevresinde dönmek, Safa ile Merve arasında gidip gelmek, şeytanı taşlamak, hepsi Allah’ın şeairini (İslam’ın alamet ve işaretlerini) ayakta tutmak içindir.”

Mekke-i Mükkereme Ziyaret Yerleri

Hac yolcularının Mekke-i Mükerreme’deki ziyaret programları; yakın ziyaretler ve uzak ziyaretler olmak üzere ikiye ayrılır. Yakın ziyaretler kapsamında Peygamber Efendimizin [sallallahu aleyhi vesellem] doğduğu evin yeri, Cin Mescidi ve Cenett-ül Mualla, uzak ziyaretler kapsamında ise; Sevr Dağı, Arafat, Müzdelife, Mina ve Hira Dağı ziyaret edilir.

Haccın Tavafı (Ziyaret Tavafı)

Hac ibadetinin yerine getirilebilmesi için haccın tavafının yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu tavaf Kurban Bayramının birinci günü yapılabileceği gibi ikinci ve üçüncü günlerinde de yapılabilir. Özel günlerinde olan hanımlar temizlendikten sonra tavaflarını yapabilirler. Haccın tavafından sonra haccın say’inin de yapılması gerekir.

Nafile Tavaf

Nafile tavaf her zaman yapılabilir. Nafile tavaf için ihrama girmeye gerek yoktur. Çünkü bu tavaf normal elbiselerle yapılır. İhramlı olunmadığı için remel, ıztıba ve Safa ile Merve arasında say yapılmaz. Nafile tavaf yapan kişi tavafa başlarken: “Allah’ım, tavaf yapmak istiyorum. Onu bana kolaylaştır ve benden kabul eyle” der.

Nafile tavaf Hacer-ül Esved taşı selamlanarak başlar ve umre tavafı gibi tamamlanır. Tavafın ardından 2 rekat tavaf namazı kılınır ve zemzem içilir. Nafile tavaftan sonra Safa – Merve arasında say yapılmamaktadır.

Veda Tavafı

Hac yolcusu, Mekke’de kaldığı günlerini; tavaf, umre, namaz, Kur’an, oruç ve zikirle geçirir. Mekke’den ayrılmadan önce veda tavafı yapar ve artık emin beldeden ayrılma vaktidir. Tavafla başlayan Mekke günleri yine tavafla sonlanır. Bu tavaf bir anlamda izin almak, müsaade istemektir. Beden ayrılsa dahi akıl ve gönül Mekke’de kalır, tekrar kavuşmak ümidi ve gözyaşlarıyla Kabe’ye veda edilir.

Medine-i Münevvere’ye Hicret

Hac seyahatlerine ilk önce Mekke’den başlayan hacılar, tüm hac farizalarını tamamladıktan sonra yönlerini ensar şehri Medine-i Münevvere’ye çevirirler. Bu yolculuk bir bakıma Mekke’den Medine’ye hicret etmek gibidir.

Medine’nin havası, yaşantısı ve düzeni bambaşkadır. Hicret sonrası Hz. Peygamber’e [sallallahu aleyhi vesellem] kucak açan bu kutlu belde; bütün sıcaklığıyla kuşatır kendisine misafir olanları… Hz. Peygamber’e [sallallahu aleyhi vesellem] özlem duyan müminler burada O’na [sallallahu aleyhi vesellem] kavuşurlar.

1
İstanbul
2
Medine
3
İstanbul
  3 Taksit 6 Taksit 9 Taksit

SAR 10450 X 3

Toplam: SAR31350

SAR 5462,5 X 6

Toplam: SAR32775,0

Hizmetlerimiz

1- Gidiş - Dönüş Uçak Bileti
2- Mekke ve Medine'de Tercih Edilen Hac Tipine Göre Konaklama
3- Vize İşlemleri  
4- Havalimanında Karşılama ve Uğurlama Hizmetleri
5- Mekke - Medine Arası Transferler
6- Mekke - Medine Ziyaretleri
7- İklim Turizm Rehberlik Hizmetleri
8- KURBAN BEDELİ DAHİLDİR

Hediyelerimiz

1- Bagaj ve El Çantası
2- Terlik Torbası
3- 5 lt. Zemzem
4- Hac Kitap Seti
5- Taş Kesesi

 
UMRE VE HAC YOLCUSUNA TAVSİYELER
 
İklim değişikliği olacağından, pamuklu ve mevsimlik kıyafetler alınmalı, yelek, ceket, hırka ve şal gibi giysiler bulundurulmalıdır. Kolay giyilen, rahat, ortopedik terlik veya ayakkabılar, mermerde kaymayacak, tabanı kalın, merserize çoraplar vb. tercih edilmelidir. Sürekli kullanılan ilaçlar reçete veya sağlık karnesinde yazılı olmalı ve birlikte götürülmelidir.
Yurtdışına çıkış tahdidi hususunda (vergi borcu, maliye vs.) gerekli kontroller önceden yaptırılmalıdır. Umre programınızın tümünde pasaportlarınız yetkililerde bulunacağından resmi makamlarca tanınacağınız geçerli kimlik, havaalanında sizlere vereceğimiz kimlik kartınızdır. Türkiye’ye dönünceye kadar hiçbir zaman kimlik kartınızı üzerinizden çıkartmayınız. Uçağa verilecek valiz ve çantalara, verilen bagaj etiketleri Ad-Soyad yazılı olarak mutlaka takılmalıdır.
Yurtdışı Çıkış Harcı internet bankacılığı üzerinden yatırılabileceği gibi, havalimanlarında otomatlardan da yatırılabilecektir.
 
GENEL ZİYARETLER: Tüm ziyaretler ilk olarak grup halinde gerçekleşecektir. Sizlere bildirilen saatlere lütfen riayet ediniz. Çünkü mazeretsiz beklemeler yapılmamaktadır. Ziyaretlerden tam ve doğru istifade edebilmek için istirahat edilmiş ve uyku alınmış bir şekilde ziyaretlere katılınmalıdır. Ziyaret yerlerinde ibadete öncelik vermeli, toplu seyahat kültürünün ve kul hakkı şuurunun gereği olarak alışveriş ile vakit kaybedilmemeli ve araçtaki diğer misafirler bekletilmemelidir. (Ziyaret yerlerindeki tüm hediyelikleri otellerinizin yakınında bulabilirsiniz.)
 
ÖZEL ZİYARETLER: Grup halinde toplu yapılan programlar haricindeki serbest zaman dilimlerinde Medine’de Mescidi Nebi, Mekke’de Mescidi Haram haricinde bir yere gidilecekse mutlaka grup sorumlusuna bilgi vermeli, otelden ayrıldığınızda mutlaka cep telefonunuzu yanınızda bulundurmalısınız. Firmamız Nur Dağı ve Sevr Dağı’ndaki mağaralara çıkartmamaktadır. Buraları ziyaret etmek isteyen misafirlerimiz, Mekke temsilcilerimizle irtibata geçip ek programlar planlayabilirler. Yaşlı ve kalp, şeker, tansiyon rahatsızlıkları olan misafirlerimizin bu ziyaretlere katılmaması gereklidir.
 
BAGAJ: Türk Havayolları’nda, her yetişkin yolcunun gidiş ve dönüşte en fazla iki parçayı geçmeyecek şekilde toplam 30 kg. bagaja verme 8 kg kabine alma hakkı vardır.
Suudi Arabistan Havayolları’nda, her yetişkin yolcunun gidiş ve dönüşte en fazla iki parçayı geçmeyecek, yine parçalardan biri de 23 kg’ı geçmeyecek şekilde toplan 46 kg bagaja verme, 8 kg kabine alma hakkı vardır.
Şirketimiz tarafından verilecek 5 lt’lik zemzem kilo haklarına dahil değildir. Fazla kilolar için kg başına yaklaşık 50 Suudi Arabistan Riyali talep edilmektedir.
 
İBADET: Mescid-i Nebevî ve Mescid-i Haram’da (Kabe) farz namazlardan sonra ülkemizdeki gibi müezzinler eşliğinde toplu tesbihat ve dua yapılmamaktadır.
 
Ezanların peşinden (akşam namazı hariç) yaklaşık 10-15 dakika kadar farz namaza durmak için cemaati katılımı beklenir.
 
Namazlardan sonra genellikle cenaze namazı kılındığından son sünnetlere hemen kalkmayıp, cenaze namazı kılmak daha uygun olur. (Cenaze namazını bilmeyenlerin öğrenmelerinde fayda vardır.)
 
Sabaha yakın iki ezan okunmaktadır. Birincisi, sabah imsaktan önce teheccüd/sahur ezanı; ikincisi, imsak vaktinde sabah ezanı.
 
Kâbe’de genellikle cuma günleri sabah namazlarında secde ayeti okunarak namaz içinde tilavet secdesi yapılır. Tekrardan namazda kalınan yerden devam edilir.
 
Perşembe günleri öğleden sonra cuma günü akşamına kadar Suudi Arabistan’ın resmi tatil günü olduğu ve halkın yoğun iştiraki gerçekleştiğinden harem (Kâbe ya da Mescid-i Nebevî) kalabalık olmaktadır.
 
Özellikle cuma günleri cuma namazı için Harem’de uygun bir yer bulabilmek için erken saatlerden itibaren Kâbe’ye intikal edilmelidir. (Bayanlar genelde ülkemizde cuma namazı kılmadıkları için yolculuk öncesinde cuma namazının kılınışını öğrenmelerinde fayda vardır.)
 
Mescid-i Nebi ve Mescid-i Haram 24 saat açıktır. Ravza Ziyaretleri için gruplara 1 kere hak tanınmaktadır. Firmamız Cennet Bahçesi ziyareti randevuların alınabilmesi için üstün bir gayret ortaya koymaktadır. Bütün misafirlerimizin ziyaretlerinin tamamlanması için, programlarımızda ilan edilen vakitlerde belirlenen noktalarda hazır bulunulması gereklidir.
Mescid içindeki Suudi görevliler, ziyaretçileri sırayla ziyarete almaktadır. İzdihamı önlemek için uzun beklemeler olabilmektedir. Görevlilerin yönlendirmelerine dikkat edilmelidir.
İLETİŞİM: Telefon ve internet bağlantınız için kendi operatörünüzün yurtdışında sağladığı imkânları ve Suudi Arabistan’dan temin edilecek hatları karşılaştırarak hangi ülkenin hattını kullanmanızın daha cazip olacağını kontrol edebilirsiniz. Otellerde ücretsiz WiFi hizmeti bulunmaktadır.
 
İHRAM: Önce Medine’ye gidildiğinde ihram giyilmeyecek, umre yapılmayacaktır. İhramınızı bavulunuzda bulundurabilirsiniz ve tavsiye edilen ferah kıyafetler giyebilirsiniz. Önce Mekke’ye gidildiğinde havalimanında görevli hoca efendiler ve şirket görevlileri nezaretinde ihramlar giyilecektir.
 
KAMERA: Büyük boyutlu, profesyonel kameralar havalimanında ve Harem bölgelerinde sorun çıkarabilir. Cep telefonunuzun kamerasını Efendimizi ziyaret hariç kullanabilirsiniz.
 
DÖVİZ: Yanınızda TL yerinde 2-3 gün idare edecek miktarda Suudi Arabistan riyali almanız, geri kalan harcamalarınız için de yanınızda dolar götürüp otelinizin yakınlarında bulunan resmi dövizcilerden (sarraf) Dolar’ı ($) Riyal’e (SAR) çevirmeniz tavsiye edilir. Birçok resmi noktada dövizci bulunmaktadır. Dolar/Riyal kuru 3.72-3.74 arasında değişmektedir.
 
REHBERLERİMİZ: Gerek Medine’de ve gerekse Mekke’de size eşlik edecek dini rehberiniz ve teknik görevliniz bulunmaktadır. Kendilerinin telefon bilgileri sizlere verilecek olan kimlik kartlarının arkasında bulunmaktadır. Lütfen telefonunuza kaydediniz. Özel durumlarınızda ve ihtiyaçlarınızda 7/24 bu telefonlar ile görevlilerimize ulaşabilirsiniz.
 
YEMEK SAATLERİ: Otellerde yemek saatleri ve içeriği değişmekle birlikte sabah kahvaltı saat: 06.00-09.30 arası, öğlen yemeği saat: 13:00-15:00 arası, akşam yemeği saat: 18.00-22.00 arasıdır. Oteliniz tarafından yapılabilecek olası saat değişiklikleri bilahare bildirilecektir.
 
KONAKLAMA: Odalardaki konaklama şekli siz veya sizin vekaletinizle şirketimizle görüşme yapan kişiler tarafından planlanmıştır. Oda içi buzdolabındakiler ekstra olup fiyatlara dahil değildir. Oda içi arama: Arkadaşınızın oda numarasını otel görevlimizden öğreneceğiniz ön kod numarası ile arayabilmektesiniz.
 
KARGO: Resmi olarak yalnızca Diyanet-PTT Kargo hizmeti bulunmakta olup, mağduriyet yaşamamak için bunlar haricinde kargo hizmeti verdiğini iddia eden yerlerden uzak durulmalıdır. Kişi başı size takdim edeceğimiz zemzem bidonu haricinde zemzem götürme hakkınız bulunmamaktadır. Kilo aşımına riayet edeceğinizi umuyoruz.
 
PROGRAM VE TRANSFER İÇERİKLERİ: Suud’lu makamlarca bazı transfer, intikal ve prosedür işlemleri hassasiyet göstermektedir. Bu sebeple görevlilerimizin tavsiye ve direktiflerince hareket etmeniz ve belirtilen buluşma zamanlarına uymanız programınızın sıhhati açısından önemlidir. Son olarak, özel durumlarda görevlilerin belirlemeleri esas alınacaktır.

EFENDİMİZ (S.A.V)`IN ZİYARET VE MESCİD ADABI
Mescid-i Nebevi`ye ilk giden kimse evvela gusül abdesti almalıdır. Temiz elbiseler giyerek güzel kokular sürünmelidir. Sükûnet ve vakarla Mescid`e sağ ayağı ile dua ve salavatlarla girmelidir.
 
Mescid`e girdikten sonra mümkünse ve kerahat vakti değilse iki rekât "Tahiyyat-ül Mescid namazı” kılar. Aslında bu namazın her mescide girildiğinde kılınması müstehaptır. Sonra Peygamber (s.a.v)`ın Kabr-i Şerîfinin karşısına gider. Kabirlerin bulunduğu istikamete yüzünü çevirir ve “es-Selâmü aleyke yâ seyyidî yâ Resûlellah, es-selâmü aleyke yâ nebiyyallah…” diye selam verir. Sâlık verilen selamları arz eder. Sonra selamı Hz.Ebubekir (r.a)`e sonra da Hz.Ömer (r.a)`e selâm verir ardından kemâl-i edeple huzurdan ayrılır.

KISA TAVSİYELER

* İhramlı iken uçakta kolonyalı mendil kullanmamaya dikkat ediniz.
* Transfer ve gezilerinizde aceleci olmayınız.
* Hizmetinizdeki rehberlere yolculuk boyunca yardımcı olunuz, dikkatle dinleyiniz.
* Kusurlu ve hatalı insanlar göreceksiniz, onları anlayışla karşılayınız.
* Sıhhatinize dikkat ediniz. Ağır yağlı ve kızarmış yiyecekler yemeyiniz.
* Hac-Umre rehber kitapçığınızı okuyunuz ve Umre ile ilgili açık kaynaklardan tavsiye videoları seyrediniz.
* Bol bol zemzem içiniz.
* Giydiğiniz elbiselerin ter emen ve sıcağı fazla geçirmeyen pamuklu ve keten cinsinden beyaz elbiseler olmasına dikkat ediniz. Medine, sabah ve akşamları rüzgarlı olduğundan hırka almanız tavsiye olunur.
* Sık sık duş almak hem ibadetlerinizin sevabını arttırır, hem daha temiz sağlıklı olmanızı sağlar.
* Üzerinizde fazla para ile dolaşmayınız. Bu konuda Mekke ve Medine temsilcilerimizden bilgi alınız.
* Tavaf ve say esnasında kimseyi itip, kakarak incitmeyiniz.
* Hacer-ül Esved`i öpebilmek için başkalarına zarar vermeyiniz.
* Yanınıza fazla yük almayınız. Kendinizi lüzumsuz eşyaları taşımak zorunda bırakmayınız. Size en çok lazım olabilecek şeyleri önceden belirleyiniz.
* El çantanıza kesici alet, oyuncak silah ve metal eşya koymayınız.
* Para olarak Dolar ve Riyal götürebilirsiniz. Bozuk paraya çok ihtiyacınız olacaktır.  Alışverişler hariç yolculuk süresince günlük 10$ - 20 $ arası yeterlidir.
* Ülkeye döndüğünüzde Hac ve Umre yapanın olgunluğunu her halinizle ispat ediniz.
* Hac ve Umre yolcuları bulunduğu bölgenin örnek insanı olmak durumundadır. Siz de örnek olunuz.
* Problemlerinizi mutlaka rehberlerinize ulaştırınız. Aceleci olmayınız.
* Mekke ve Medine`de kaldığınız otelin kartını mutlaka üzerinizde taşıyınız.
 
YANINIZDA GÖTÜRÜBİLECEĞİNİZ EŞYALARDAN BAZILARI
 
* İhram seti (erkekler için)
* Tesettüre uygun kıyafetler (hanımlar için)
* Havlu, terlik (ortopedik tavsiye olunur)
* Kokusuz sabun, şampuan, kulak pamuğu,
* Misvak veya diş fırçası ve macun,
* Yeterli miktarda iç çamaşırı,
* Yeterli miktarda iklime uygun pantolon, gömlek, çorap,
* Şemsiye, güneş gözlüğü, toz maskesi,
* İğne, iplik küçük bir makas, tırnak makası, ayna, tarak,
* Her zaman ihtiyaç duyduğunuz şahsi ihtiyaçlarınız,
* Yaşlılar ve hastalar için portatif sandalye,
 
TIBBÎ TAVSİYELER
 
Hac ve Umre yolculuğuna hazırlanırken tansiyon, kalp, şeker vb. rahatsızlıkları bulunan yolcularımız mûtad olarak kullandıkları ilaçlarını yolculuk boyunca yetecek miktarda mutlaka almalıdırlar. İlaçlarınızı tek bir çantaya koymayıp el çantanıza en az 3 günlük ilaçlarınızı ayırmanızı tavsiye ederiz.
 
Fazla soğuk içeceklerden ve klima cihazlarını gereğinden fazla çalıştırmaktan sakınarak umre süresince sıkça görülen üst sonulum yolu enfeksiyonlarından korunmanız önemle tavsiye edilir.

Hac ve umre süresi içinde veya süresince yolcularımızı bekleyen en büyük tehlike güneş çarpmasıdır. Bu nedenle yolcularımız görevlilerin bu konudaki uyarılarına titizlikle uymalı, gündüz saat 10.00-17.00 arası güneşte kalmamalıdırlar.